Невралгія трійчастого нерва: причини, симптоми та лікування

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...
Лікування та професійний догляд
 • 94
 • 0
Зміст

Трійчаста невралгія – це частий і вкрай важкий стан, який суттєво порушує якість життя. Трійчастий нерв відіграє важливу роль у чутливості обличчя та жуванні. Коли він зазнає гострого болю, це викликає не тільки дискомфорт, а й вимагає негайного втручання. У цій статті ми розглянемо причини виникнення цього захворювання, його симптоми та методи лікування, спрямовані на покращення стану пацієнтів та відновлення їх звичайного способу життя.

Що таке трійчастий нерв?

tild3462-3031-4335-b562-326236353434__shutterstock_1213718-960x540

Трійчастий нерв (від лат. nervus trigeminus) є одним з 12 парних черепних нервів. Він відповідає за чутливість обличчя та виконує деякі рухові функції, включаючи жування. Нерв ділиться на три основні гілки: нижньощелепну, верхньощелепну та зорову гілки, кожна з яких відповідає за чутливість певної області обличчя.

Симптоми трійчастої невралгії

Трійчаста невралгія – це стан, при якому нерв дратується або пошкоджується, викликаючи гострий і різкий біль в області обличчя. Біль може бути короткочасним і приступоподібним, а також тривалим і постійним.Симптоми запалення трійчастого нерва можуть включати:

 • Інтенсивний біль в області обличчя, часто односторонній.
 • Відчуття поколювання, печіння в області, що іннервується нервом.
 • Спазми м’язів обличчя.
 • Ослаблення або втрата чутливості в зоні, що іннервується нервом.
 • Біль при торканні обличчя, їжі, розмові чи міміці.

Як визначити: болить зуб чи трійчастий нерв?

Розрізнити біль, викликаний зубом, від невралгії трійчастого нерва іноді буває складно. Проте є ключові ознаки, на які варто звернути увагу. При болі в зубі зазвичай виникає гострий біль, який посилюється при дотику до хворого зуба або при контакті з гарячою або холодною їжею. Також може спостерігатися запалення ясен навколо хворого зуба та відчуття пульсуючого болю.

У разі запалення трійчастого нерва біль може бути більш поширеним та інтенсивним. Він може виникати без видимих причин або у відповідь на легкі стимули, такі як вітер чи легкий дотик.

Причини трійчастої невралгії

Больові відчуття, пов’язані з невритом трійчастого нерва, можуть виникати внаслідок різних факторів, таких як:

 1. Компресія через пухлину, кісти або інші аномалії.
 2. Травма обличчя або черепа, здатна пошкодити нерв.
 3. Запалення внаслідок інфекції або інших запальних процесів.
 4. Стискання нерва сусідніми судинами або структурами.

Чого слід уникати при трійчастій невралгії?

При невриті бажано уникати дій, які можуть посилити біль та погіршити стан пацієнта. Основні рекомендації, яких бажано дотримуватись при виявленні проблеми, включають:

 • Уникнення гострої, кислої, гарячої чи холодної їжі та напоїв, які можуть спричинити дискомфорт та посилити біль.
 • Запобігання перевтоми м’язів обличчя, уникнення сильної міміки та тривалих розмов.
 • Не намагатися самостійно лікуватися без консультації лікаря, особливо щодо прийому анальгетиків, який має бути погоджений із фахівцем.

Лікування трійчастої невралгії

Лікування трійчастої невралгії повинно починатися з консультації з неврологом або нейрохірургом. Він зможе поставити точний діагноз та розробити план лікування відповідно до індивідуальних особливостей пацієнта. У разі гострого болю як і чим зняти запалення самостійно? Рекомендується приймати знеболюючий/протизапальний препарат. Якщо біль не зменшується, слід звернутися до лікаря. Методи лікування спеціаліста можуть включати:

 1. Застосування анальгетиків та протизапальних препаратів для зняття болю та запалення.
 2. Застосування антиконвульсантів, таких як карбамазепін або габапентин, для зменшення чутливості нервових закінчень.
 3. Фізіотерапія та релаксаційні техніки для зняття напруги з лицьових м’язів (можуть проводитися як стаціонарно, так і амбулаторно).
 4. Ін’єкції ботулінічного токсину для блокування нервових імпульсів та зниження м’язової активності.
 5. Хірургічне втручання у випадках, коли консервативне лікування є неефективним або є структурні аномалії або пухлини, що стискають нерв.

Підхід до лікування повинен бути індивідуалізованим залежно від причини та тяжкості симптомів. Іноді, залежно від тяжкості ситуації, стаціонарна допомога може бути обов’язковою. Тому важливо отримати консультацію у кваліфікованого фахівця на ранніх стадіях, щоб отримати індивідуально розроблені рекомендації.

Пацієнтам з підозрою захворювання необхідно звернутися до лікаря, наприклад, хірурга, який проводив видалення зуба або іншого фахівця. Точний діагноз дозволить розробити індивідуальний план допомоги пацієнтові. Тому важливо не відкладати візит до лікаря при появі подібних симптомів та розпочати лікування якомога раніше. Комплексний підхід спеціаліста допоможе правильно підібрати медикаментозну терапію, фізіотерапію, ін’єкції чи навіть хірургічне втручання. Дотримання рекомендацій спеціаліста та своєчасне лікування допоможуть впоратися з хворобливими симптомами та покращити якість життя пацієнта. Бережіть себе та будьте здорові!