Звичайний біль у зубі багато хто звик ігнорувати, віддаючи перевагу знеболювальним засобам, замість походу до стоматолога. Такий помилковий підхід може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Консультація лікаря допомагає точно встановити діагноз, призначити адекватне лікування. Однією з причин болю в зубах може бути апікальний періодонтит, який потребує негайної лікарської допомоги. Розповімо чому це захворювання небезпечне і чому його не можна залишати на самоплив.
Апікальний періодонтит – що це таке?
Запальне захворювання, що вражає тканини навколо верхньої частини кореня зуба (апекс), називається апікальний періодонтит зуба. Воно виникає внаслідок інфікування зубного каналу, оскільки хвороботворні бактерії проникають через порожнину, що з’явилася внаслідок карієсу, або тріщини в емалі, поширюючись на періапікальні тканини.
Причини розвитку апікального періодонтиту
Причин розвитку хвороби досить багато, але основна з них полягає в інфекції. Розглянемо основні чинники:
- Запущений карієс у стадії прогресування вражає глибокі шари кісткової та ясенної тканини, інфекція проникає в пульпу (нервово-судинний пучок). За відсутності лікування бактерії поширюються далі, досягаючи кореневого каналу і викликаючи запалення навколишніх тканин.
- Пульпіт розвивається внаслідок нелікованого карієсу, через що інфекція переходить на періодонтальні тканини біля верхівки кореня зуба, що призводить до апікального періодонтиту. Пульпіт супроводжується сильним болем, що стихає в міру відмирання нервів, що створює помилкове відчуття, що хвороба відступила, але насправді запалення продовжує розвиватися.
- Травми щелеп, до числа яких належать тріщини, переломи або удари, часто стають причиною хвороби. Через мікротріщини в емалі бактерії безперешкодно потрапляють у кореневий канал, викликаючи запалення.
- Помилки, допущені під час стоматологічного лікування, наприклад, неякісно встановлені пломби в кореневих каналах. У результаті залишаються не запломбовані ділянки або залишки інфікованих тканин, що призводить до хронічного запалення.
- Люди з ослабленим імунітетом, хронічними захворюваннями (цукровий діабет, імунодефіцитні стани), схильні до ризику появи апікального періодонтиту. Слабка імунна система не справляється з інфекцією, запальний процес прогресує швидше.
Симптоми апікального періодонтиту
Симптоми варіюються, залежать від стадії захворювання. Гострий апікальний періодонтит зазвичай проявляється таким чином:
- З’являється різкий, біль, що пульсує під час кусання, жування або дотику.
- Ясна набрякають, з’являється почервоніння і припухлість.
- Проблемний зуб поступово темніє, вказуючи на змертвіння нервів.
- Можливе підвищення температури як ознака запалення.
За хронічної форми захворювання часто утворюється норицевий хід із гнійним виділенням.
Верхівковий періодонтит проявляється болем, набряком ясен, підвищеною чутливістю до гарячого і холодного, можлива наявність гною. Якщо є хоча б один симптом – це серйозний привід проконсультуватися у стоматолога.
Лікування апікального періодонтиту
Лікування апікального періодонтиту спрямоване на усунення інфекції, запобігання руйнуванню тканин навколо кореня. Основні етапи:
- Стоматолог проводить візуальний огляд, рентгенологічне дослідження або комп’ютерну томографію, щоб визначити ступінь запалення і локалізацію інфекції.
- На початковій стадії лікування гострого апікального періодонтиту проводять медикаментозно, застосовують антибактеріальні та протизапальні ліки. Це знижує інфекційне навантаження й полегшує симптоматику.
- Основна методика лікування апікального періодонтиту – механічна та медикаментозна обробка каналів кореня з їхнім подальшим пломбуванням.
- Якщо інфекція поширилася на прилеглі тканини, необхідне втручання хірурга: він видалить верхню частину кореня із запаленими тканинами. Операція частіше проводиться, якщо необхідне лікування хронічного апікального періодонтиту.
Після завершення лікування регулярно відвідуйте лікаря для контрольних оглядів. Пацієнту рекомендується стежити за гігієною порожнини рота, уникати чинників, які можуть спричинити рецидив інфекції.
Хронічний апікальний періодонтит
Форма запального процесу, що вражає періодонтальні тканини навколо верхівки кореня, протікає мляво та часто безсимптомно, називається хронічною. Вона характеризується тривалим перебігом із періодами загострень і ремісій.
Особливості:
- розвиток відбувається поступово;
- виникають незначні больові відчуття або відчуття тиску в ділянці ураженого зуба, немає різкого болю;
- навколо верхньої частини кореня руйнується кісткова тканина.
Періодично хронічний періодонтит загострюється, проявляючись більш вираженими симптомами: болем, набряком, підвищеною температурою та навіть нагноєнням у вигляді свища на яснах.
Профілактика
Регулярна консультація стоматолога, професійне чищення зубів, своєчасне лікування карієсу, суворе дотримання правил гігієни порожнини рота – найкраща профілактика більшості хвороб. Дотримуйтеся цих простих правил, щоб зберегти здоров’я порожнини рота і гарну посмішку на довгі роки.