Флюс (періостит, флегмона) – запальне захворювання ясен, абсцес у ділянці зубного кореня. Це скупчення гною між кісткою щелепи та періостом, окістям. Його легко помітити по опухлій яснах і щоках.
Причини виникнення флюсу
Причиною появи гнійного абсцесу можуть стати такі фактори:
- занедбаний карієс;
- кіста;
- зубний камінь;
- запалення кишені ясен;
- наслідки хірургічних операцій.
Найчастіше нагноєння виникає через невилікуваний карієс. Якщо на тканинах з’являються отвори каріозні, це відкриває шлях до ураження внутрішніх тканин зуба. Коли інфекція потрапляє всередину, дентинна тканина стає пухкою та запалюється. Якщо вчасно не зняти запалення пульпи та не усунути його причину, розвивається періодонтит, який згодом переходить у періостит.
При пульпіті можливий інтенсивний біль, який сигналізує про проблему, але часом він стихає, а захворювання продовжує розвиватися. Мікроорганізми проникають у глибокі шари тканин, формується гнійник та виникає флюс. Наявність кісти та зубного каменю теж може стати причиною попадання бактерій у внутрішні тканини зуба.
Шлях їм відкривають і захворювання ясен:
- гінгівіт,
- пародонтоз,
- пародонтит.
Боліснотворні мікроорганізми безперешкодно потрапляють у кісткову тканину, що призводить до утворення гнійника. Він зберігає цілісність або лопається, розповсюджуючи інфекцію по всій ротовій порожнині і передаючи її в кров. Зараження може статися і після хірургічних операцій, але найчастіше його провокує неправильна гігієна ротової порожнини та несвоєчасне лікування захворювань зубів і ясен.
Як зрозуміти, що у вас є флюс?
Ознака флюсу, який неможливо пропустити, – це гнійна шишка на яснах. На вигляд вона схожа на кісту, перебувати може як на нижній, так і на верхній щелепі. При цьому виникає набряк щоки або підборіддя, лімфовузли шийні іноді збільшуються. При періоститі з’являються болючі відчуття в ділянці ураженого зуба. Вони можуть віддавати в потилицю та підборіддя, відкликатися головним болем. Біль стає інтенсивнішим, якщо натиснути на ясна біля нариву.
Загальне самопочуття може помітно погіршитися через інтоксикацію та підвищену температуру. Перш ніж розпочати лікування флюсу антибіотиками, необхідно з’ясувати стадію хвороби. Гостра серозна стадія розвивається протягом трьох днів і супроводжується набряком тканин у ділянці хворого зуба.
При гнійній стадії виникає пульсуючий біль, температура підвищується до 38,5, ясна червоніє та запалюється. Потім настає гостра дифузна стадія, при якій набряк поширюється на всю порожнину рота, може захоплювати губи, ніс, підборіддя. Біль на цьому етапі залишається таким же інтенсивним.
Періостит може перейти у хронічну стадію. Залишається незначний набряк, запальні процеси продовжуються, але зовнішні прояви стають менш помітними. Періодично виникають загострення. Флюс не проходить сам собою, для його усунення необхідне медикаментозне лікування або хірургічне втручання — залежно від стадії.
Як відбувається лікування флюсу?
На початкових етапах для лікування флюсу застосовуються антибіотики та протизапальні засоби. Вони допомагають локалізувати нагноєння, зупинити його поширення. Повного одужання ліки не гарантують, тому дуже важливо звернутися за допомогою до фахівця. Для лікування флюсу стоматолог проводить такі маніпуляції:
- розкриває гнійник;
- очищає ясна;
- дезінфікує рану.
Гнійник необхідно розкрити, щоб витягти його вміст. Цю процедуру проводять під місцевою анестезією, тому болючі відчуття зведені до мінімуму. Рану після операції обробляють антисептичними розчинами, щоб у ній не залишилося хвороботворних бактерій. За потреби використовується дренаж, який допомагає вивести весь гній з-під ясен.
Після хірургічного втручання призначаються терапевтичні процедури. Вони спрямовані на знищення інфекції, погашення осередків запалення, зняття набряків. Лікар може призначити антибіотики та антисептичні препарати, а також засоби для прискорення регенерації тканин.
У період реабілітації важливо дотримуватися рекомендацій стоматолога та не перешкоджати лікуванню:
- не застосовувати антибіотики без призначення, не користуватися народними засобами та не пити аспірин, що розріджує кров.
- не можна використовувати компреси, що зігрівають, оскільки через них бактерії можуть почати розмножуватися знову.
- якщо біль залишається інтенсивним більше 8 годин після операції, слід звернутися за консультацією до стоматолога.
Методи лікування флюсу при вагітності лікар підбирає індивідуально, як і за наявності алергічних реакцій. Чим раніше ви звернетеся за допомогою, тим ймовірніше лікування флюсу без видалення зуба. Коли симптоми запалення після операції зникають, починають лікувати хворий зуб. Проводиться чищення та пломбування каналів, видаляються усі пошкоджені ділянки, потім ставиться постійна пломба.
Все це дає змогу уникнути повторного інфікування. Фахівці клініки Комплекс Дент радять займатися профілактикою захворювань. Для цього достатньо дотримуватись режиму гігієни: двічі на день чистити зуби, користуватися зубною ниткою, періодично видаляти зубний камінь і проходити огляди. Також корисно застосовувати ополіскувачі для ротової порожнини, а в раціон додавати побільше овочів і фруктів.
Стоматологічна клініка Complex Dent: вигідне лікування зубів у Києві
Клініка Комплекс Дент – одна з найкращих в Україні за співвідношенням ціни та якості. У нас працюють кваліфіковані спеціалісти, які дають гарантію на роботу. Вартість послуг залежить від складності операції, точну ціну завжди можна дізнатись на консультації. У клініці використовуються тільки якісні матеріали та сучасне обладнання. Наші анестезіологи підберуть найоптимальніший спосіб провести лікування без болю.
Стоматологічна клініка знаходиться недалеко від станцій метро Дарниця та Лівобережна. До нас зручно добиратися з Дніпровського району, масиву Воскресенка, з правого берега та з Київської області. Вибирайте потрібний час для консультації та записуйтесь на прийом онлайн.