Гарну посмішку неможливо уявити без рівних, щільно розташованих зубів. Якщо від природи є проміжки між зубами, вони викривлені, виправити це допоможуть брекети або елайнери.
Розберемося у визначеннях обох стоматологічних конструкцій:
- Ортодонтичні апарати, що складаються з дуг і засувок, які встановлюються і фіксуються на зубах, називаються брекетами.
- Прозорі знімні капи, що допомагають переміщати зуби в правильне положення, називають елайнерами.
Обираючи метод ортодонтичного лікування, багато пацієнтів стикаються зі складним вибором: краще підійдуть брекети чи елайнери? Вивчаємо особливості, щоб прийняти правильне рішення.
У яких випадках краще застосовувати елайнери, а в яких брекети?
- Капи виправляють невеликі аномалії прикусу, ефективні для виправлення невеликих і середніх за складністю проблем, таких як незначне викривлення або зміщення зубів, неестетичні проміжки між ними.
- Брекети усувають складні аномалії, краще підходять для усунення значних дефектів прикусу, серед яких перехресний або глибокий прикус, істотне зміщення зубів.
Особливості ортодонтичних скоб
Відмінність брекетів від елайнерів – здатність брекетів виправляти важкі аномалії прикусу та розташування зубів. З їхньою допомогою здійснюється точне і контрольоване переміщення зубів у правильне положення, що є їхньою головною перевагою. Також варто відзначити:
- підходять для будь-якого віку (дітям і дорослим), можуть використовуватися для корекції переважної більшості відхилень;
- існують різноманітні типи ортодонтичних скоб: металеві, керамічні та лінгвальні, що надає можливість вибрати оптимальний варіант.
Основний недолік – естетика: металеві конструкції дуже помітні, що може викликати дискомфорт у деяких пацієнтів. Крім цього:
- вимагають особливого гігієнічного догляду;
- на початку лікування часто викликають біль і дискомфорт.
Відмінні характеристики елайнерів
Елайнери мало помітні навіть із близької відстані, тому вони більше приваблюють пацієнтів, особливо дорослих. Популярності їм додають:
- Зручність: капи легко знімати під час їжі та чищення зубів, що значно полегшує гігієну.
- Комфорт: зазвичай вони зручніші, ніж ортодонтичні скоби, не натирають ясенну тканину і слизову оболонку.
Нарівні з цим, ефективність у них обмежена, капи не підходять для корекції серйозних аномалій прикусу. Їхнє носіння пов’язане з низкою незручностей:
- Для досягнення бажаних результатів капи необхідно носити не менше 22 годин на добу: недостатнє носіння може уповільнити процес лікування.
- Іноді обходяться дорожче, ніж традиційні ортодонтичні скоби.
Чим елайнери відрізняються від брекетів – порівняння
Зрозуміти, чим відрізняються елайнери від брекетів, крім візуальної частини та матеріалів виробництва, допоможе порівняльна таблиця.
Критерій
Елайнери
Брекети
Зовнішній вигляд
Прозорі та майже невидимі
Конструкції з металу або кераміки досить добре помітні
Комфорт
Немає дискомфорту через тертя
Можуть викликати дискомфорт і натирання
Знімність
Легко зняти для прийому їжі або гігієни
Постійні, міцно фіксуються
Ефективність
Дають змогу отримати оптимальні результат корекції легких і середніх вад
Ефективні навіть у найскладніших випадках
Гігієна
Легко чистити зуби, знімаючи капи
Вимагають особливого догляду та ретельної гігієни
Лікування
Вимагає дотримання режиму носіння (22 години на день)
Постійне лікування, не вимагає дисципліни
Час лікування
Від 6 місяців до 2,5 років
Від 1 до 3 років
Вікова група
Підходять для дорослих і підлітків
Підходять для будь-якого віку
Вартість
Часто дорожче, ніж традиційні скоби
Зазвичай дешевші, особливо металеві
Принцип дії
Відмінність принципів їхньої дії також варто відзначити:
- Кожен набір кап розрахований на певний період часу (зазвичай 1-2 тижні) і призначений для невеликого зміщення зубів. Досить міняти капи за встановленим графіком, щоб зуби поступово зайняли правильне положення.
- Ортодонтичні скоби працюють завдяки застосуванню натиску через дуги та засувки. Їх регулює ортодонт, який контролює напрямок і силу натиску, що дає змогу точно керувати переміщенням зубів.
Ефективність: елайнери проти брекетів
Елайнери забезпечують зручність і естетичну привабливість, але їхня ефективність обмежена для більш серйозних проблем. Ортодонтичні скоби, з іншого боку, пропонують потужніше рішення для складних аномалій, забезпечуючи більш точне і передбачуване переміщення зубів.
Зрештою обидві конструкції дають змогу отримати очікуваний естетичний ефект – рівні, красиві зубні ряди: брекети й елайнери однаковою мірою ефективні, за умови, що правильно підібрані з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.
Швидкість лікування: що швидше брекети чи елайнери?
Зазвичай лікування елайнерами займає від півроку до року і шести місяців, точний термін визначається на підставі вихідного стану зубного ряду. У разі легких і помірних аномалій вони часто виявляються швидшим варіантом, адже дають змогу домогтися інтенсивного переміщення зубів завдяки регулярній зміні кап. Частота їхньої заміни впливає на тривалість носіння: капи міняють кожні 1-2 тижні, що прискорює процес вирівнювання за умови дотримання режиму носіння.
Середня тривалість носіння ортодонтичних скоб зазвичай становить від року до трьох років, залежить від складності аномалій прикусу.
Що швидше елайнери чи брекети? Відповідь очевидна: елайнери «працюють» швидше, але виключно в легких випадках.
Що дешевше: брекети чи елайнери?
Ортодонтичні скоби вважаються найбюджетнішим варіантом, їхня вартість коливається залежно від складності конструкції, матеріалів її виготовлення. На остаточну вартість впливає матеріал виготовлення. Найдорожчі – керамічні та лінгвальні, ціна яких залежить і від технології встановлення. Капи коштують дорожче, що безпосередньо пов’язано з технологіями виробництва, індивідуальним підходом до кожного пацієнта.
Вирішувати, що дорожче брекети або елайнери, потрібно в індивідуальному порядку після консультації з лікарем: після огляду він запропонує різні за вартістю варіанти, які підходять саме для вас.
Назвати вартість вирішальним фактором під час вибору не можна.
Остаточну ціну назве лікар після детального обстеження:
- за невеликих вад встановлення елайнерів на зубний ряд може обійтися дешевше;
- за значних дефектів бюджетним рішенням виявляться ортодонтичні скоби.
Що все-таки краще вибрати: брекети або елайнери
Що краще – брекети чи елайнери? Орієнтуючись на естетику, багато хто воліє носити капи. Але на вибір впливають і інші, іноді, не очевидні моменти:
- Любителям активного спорту краще вибирати елайнери: завжди є ризик травм і подальшого болісного лікування. Капу нескладно замінити, якщо вона постраждає від удару.
- Якщо принципова естетика, при цьому є істотні відхилення у формуванні зубного ряду, подумайте про встановлення лінгвальних моделей. Вони кріпляться з боку піднебіння, залишаються абсолютно невидимими для оточення.
Будуть обрані елайнери або брекети, головне, щоб остаточний варіант відповідав індивідуальним особливостям, потребам і вподобанням. Оптимально довірити вибір досвідченому ортодонту, який зможе оцінити стан зубного ряду і порекомендувати відповідний варіант лікування: приймайте рішення, орієнтуючись на його поради, щоб отримати відмінні результати у вирівнюванні зубів.
Відгуки про брекети й елайнери
Відгуки пацієнтів досить суперечливі: одні говорять на користь ортодонтичних скоб – інші на користь елайнерів. Часто негативними враженнями діляться ті, хто невдало вибрав клініку і лікаря. Але загалом багато хто відзначає дискомфорт під час носіння ортодонтичних скоб, складнощі з гігієнічним доглядом за ними. При цьому погоджуються, що з їхньою допомогою зникає навіть серйозна патологія. Часто про елайнери відгукуються позитивно, завдяки їхній естетичності, простоті в догляді. Але не рекомендують їх для складних випадків.
Що в підсумку краще: елайнери чи брекети? Безсумнівно, відгуки інших людей корисні, але не повинні бути орієнтиром для вибору: завжди важливо проконсультуватися з фахівцем, щоб ухвалити обґрунтоване рішення.