Пульпіт – це запалення зубного нерва, що супроводжується інтенсивними болями. Впоратися з цим патологічним станом у домашніх умовах неможливо, а якщо його не лікувати, з’явиться флюс. Лікування пульпіту сучасними методами проводять у клініці Комплекс Дент.
Які бувають види пульпіту?
Пульпіт поділяють на кілька видів за характером перебігу хвороби. Основна класифікація:
- гострий;
- хронічний;
- загострення хронічного.
Гострий пульпіт зуба поділяють на осередковий та дифузний. Осередковий є ранню стадію захворювання, коли запалення виникає навколо ураженої карієсом ділянки тканини. Вже за два тижні вогнище може розширитися і перейти на коронку та корінь зуба. Це і є дифузний пульпіт, який потребує термінового лікування.
Хронічний пульпіт зуба може бути чотирьох видів: фіброзний; гіпертрофічний; гангренозний; конкрементозний.
Хронічний фіброзний пульпіт – перша стадія захворювання. Його особливість полягає в тому, що зміни відбуваються безболісно, тому виявити пульпіт досить складно. Можуть утворюватися згустки крові, але найчастіше симптоми відсутні, доки карієс прогресує. Наступна стадія – гіпертрофічний пульпіт. Він розвивається, коли каріозна порожнина стикається із сполучною тканиною, утворюючи поліп. Наріст ускладнює кровообіг, виникає кровоточивість, м’які тканини розростаються та створюють наліт на зубі. На цій стадії хворобу можна побачити неозброєним поглядом.
Гангренозний пульпіт призводить до некрозу тканин. Інфекція вражає нервові волокна, пульпа втрачає чутливість та починає відмирати. Це супроводжується неприємним запахом з рота та сірим, неприродним кольором ясен. На цьому етапі захворювання необхідно лікувати всіма можливими методами, щоб уникнути поширення інфекції та відмирання тканин. Запущений гангренозний пульпіт загрожує втратою зубів і може спричинити потрапляння хвороботворних організмів у кров.
Конкрементозний пульпіт розвивається внаслідок появи мінеральних каменів (дентиклів) на коронці зуба та у верхній частині кореневих каналів. Одна з найбільш складних форм – трьох-або чотириканальний пульпіт, при якому ураженими виявляються 6-й, 7-й, 8-й зуби. Кожен з них має по три, чотири канали, і складність полягає у незручному розташуванні. Ми застосовуємо в роботі мікроскоп, щоб уникнути ускладнень після лікування.
Одноканальний передній зуб можна лікувати під місцевою анестезією без особливого дискомфорту. У стадію загострення може переходити фіброзний та гангренозний пульпіт. У разі запалюється кісткова тканина, виникають сильні болі, жувальні функції порушуються. Щоб зняти болючі відчуття, можна прийняти анальгетики та протизапальні препарати, а для лікування необхідно звернутися до фахівця-стоматолога.
Причини та симптоми пульпіту
Причиною виникнення пульпіту стає занедбаний карієс. Якщо вчасно не вилікувати зуби, захворювання прогресує та руйнує внутрішні тканини, а це призводить до запалення. Також причиною може бути травма – надкол або перелом зуба. Дентинні канальці виявляються відкритими, а ними інфекція легко проникає всередину.
Запалення можуть виникнути через неправильне лікування зубів. Якщо лікар не повністю видалив уражені тканини і встановив пломбу, карієс, що залишився під нею, призводить до ускладнень. Тому важливо дотримуватись правил гігієни та довіряти процес лікування лише професіоналам.
Симптомами пульпіту стають напади болю у відповідь на подразники — холодну чи гарячу їжу, напої. При цьому складно визначити, який саме зуб болить, тому що неприємні відчуття поширюються на кілька зубів одразу чи всю щелепу. При гнійному пульпіті біль стає постійним, стійким, терпіти його стає неможливо. Хронічним формам захворювання характерні ниючі відчуття, інтенсивність яких змінюється. Біль може затихати і зовсім не турбувати якийсь час.
Види та методи лікування пульпіту
Перед початком лікування лікар-ендодонт проводить діагностику. За допомогою стоматологічного зонда та рентгена він визначає стадію розвитку захворювання та вогнище проблеми. Потім підбирають спосіб лікування:
- біологічний;
- вітальний;
- девітальний.
Біологічний метод полягає у видаленні карієсу та накладення пов’язки на пульпу. Це консервативний метод лікування пульпи зуба, спрямований збереження життєздатності тканин. Пов’язка з антибактеріальними препаратами залишається під часовою пломбою на 3-5 днів.
Якщо цей час запалення вдається зняти, стоматолог може поставити постійну пломбу. Стан пульпи оцінюють за знімком рентгена. Даний спосіб дозволяє зберегти нерв і зазвичай пропонується пацієнтам віком до 30 років.
В інших випадках застосовується хірургічний спосіб лікування, який передбачає видалення або частини, або всієї пульпи. Ампутаційний метод, пульпотомія, полягає в очищенні зубних каналів. Може проводитися з видаленням зубного нерва повністю чи частково.
Вітальний метод передбачає видалення нерва під анестезією. Спочатку лікар проводить знеболювання, потім розкриває коронку та усуває тканини, уражені карієсом. Далі фахівець розширює зубні канали, видаляє пульпу, обробляє коріння та пломбує зуб.
При гнійному та гангренозному пульпіті призначають девітальний метод лікування. Пульпу умертвляють за допомогою спеціального лікарського препарату. Ліки знаходяться в зубі 24-48 годин, потім видаляються. Кореневі канали очищаються, встановлюється пломба. Завдяки якісній анестезії можливе лікування пульпіту без болю. Це дозволяє стоматологу комфортно працювати з ділянками різної складності, у тому числі із зубами мудрості.
Стоматологічна клініка Complex Dent: лікування зубів у Києві
Стоматологічна клініка знаходиться недалеко від станцій метро Дарниця та Лівобережна (Дніпровський район, масив Воскресенка). До нас приїжджають пацієнти із різних куточків України. Їх приваблює не лише доступна ціна, а й висока якість, професіоналізм лікарів, відмінний сервіс. У вартість послуг входять щорічний огляд та гарантія на всі види робіт.
Ми також працюємо зі страховими компаніями.
Користуйтесь послугами досвідчених стоматологів та записуйтесь на прийом до Комплексу Дент онлайн.