Неправильне розташування зубів та некоректний прикус (змикання зубів) є не лише косметичною проблемою. Ця патологія призводить до швидкого стирання зубної емалі, що спричиняє розвиток карієсу та запальних захворювань ротової порожнини. Також вона може викликати такі ускладнення, як хронічні гайморити, розлади травлення та постійний головний біль.
Особливо небезпечний дисгармонійний розвиток зубощелепного апарату в дитячому віці. Некоректний прикус у дітей викликає ризик порушення розвитку мови, дикції, артикуляції та роботи дихальної системи. Тому необхідні своєчасне лікування та усунення неправильного прикусу. Сучасна ортодонтія пропонує безліч варіантів боротьби з цим порушенням. Найбільш ефективним визнано лікування за допомогою встановлення брекет-системи.
Покази для встановлення брекетів
Показаннями для проведення цього виду лікування є:
- Скученість зубів — накладання зубних одиниць один на одного може призводити до стирання емалі, швидкому розвитку патогенної мікрофлори в порожнині рота, що неминуче спричиняє запальні процеси.
- Наявність великих проміжків у зубному ряду — така проблема є результатом генетичної схильності чи наслідком відсутності кількох зубів. Це завдає не лише косметичного дискомфорту, а й фізичних незручностей пацієнтові.
- Дістопія (некоректне розташування зуба) – вроджена патологія, при якій один або кілька зубів розташовані в некоректному місці. Подібна проблема призводить до постійної травматизації слизової оболонки порожнини рота та запальних процесів.
- Дисгармонійний розвиток щелепи — цей дефект спричиняє порушення процесу жування, що особливо небезпечно для дітей.
Визначити наявність показань для встановлення брекетів може лише кваліфікований лікар-ортодонт.
Як влаштовані брекети?
Брекет-система є спеціальною стоматологічною конструкцією, яка встановлюється на зубний ряд і призводить до вирівнювання. Вона включає:
- скоби з різних матеріалів (залежно від виду брекет-системи);
- дугу, яка має форму півкола та виготовлена з металу;
- лігатуру, що з’єднує скоби з дугою (застосовується в лігатурних брекет-системах).
Особливості конструкції можуть відрізнятися в залежності від виду брекет-системи та типу її встановлення.
Види брекет-систем
Для лікування прикусу використовуються такі види брекет-систем:
- за типом матеріалу скоб – пластикові, металеві, керамічні брекет-системи, а також преміальні сапфірові брекет-системи;
- за розташуванням скоб — вестибулярні та лінгвальні брекет-системи;
- за способом фіксації — безлігатурні та лігатурні.
Важливу роль і виробник систем. Матеріали, з яких виконаний апарат, повинні бути надійними та безпечними, оскільки від цього залежить успіх лікування. Варто віддавати перевагу виробникам брекет-систем, які позитивно зарекомендували себе в даному сегменті ринку, мають всі сертифікати та гарантію на встановлення.
За типом матеріалу
Кожен тип матеріалу для лікування прикусу характеризується своїми перевагами та недоліками:
- Пластикові брекет-системи — такий апарат є одним із найдоступніших за вартістю, проте має низку недоліків. Так, конструкція дуже тендітна і швидко ламається, що особливо небезпечно при лікуванні маленьких пацієнтів. Також пластик прозорий і малопомітний спочатку, але швидко набирає пігменти з їжі, напоїв і тютюну, після чого темніє і набуває вкрай неестетичного вигляду.
- Металеві брекет-системи – відрізняються простою установкою та гарним ковзанням між складовими елементами, що забезпечує швидке лікування. Слід зазначити і щодо невелику ціну дані конструкції. Нестача металевих брекет-систем — вони дуже помітні та мають неестетичний зовнішній вигляд.
- Керамічні брекет-системи — надійні та практично непомітні апарати, які дозволяють досягти гарного косметичного ефекту. Колір скоб у керамічних брекет-системах підбирається під зубну емаль пацієнта. Недоліки — більш тривале лікування (за рахунок наявності тертя між скобами та дугою) та висока вартість встановлення.
- Сапфірові брекет-системи — виготовляються із спеціального кристала, вирощеного штучно, відрізняються міцністю та надійністю, не видно на зубах і не темніють з часом. Подібне лікування є найдорожчим. Також сапфірова брекет-система потребує ретельного догляду та гігієни ротової порожнини.
Стоматологи намагаються максимально відійти у наш час від встановлення пластикових металевих брекет-систем. Пріоритетним у лікуванні прикусу вважається використання лише сучасних матеріалів, які дозволяють досягти максимального косметичного ефекту, не завдаючи пацієнту дискомфорту.
За розташуванням скоб
Вестибулярна брекет-система
Цей тип апарата встановлюється передню поверхню зубного ряду. Такі системи краще виготовляти із матеріалів, що забезпечують високий естетичний результат (сапфірові брекет-системи, керамічні брекет-системи).
Переваги полягають у:
- простий та швидкий встановлення;
- необтяжливої корекції протягом лікування прикусу;
- швидкий ефект;
- без впливу на дикцію;
- доступною ціною.
Однак цей тип розташування скоб дуже помітний і може завдавати дискомфорту протягом лікування. Також деякі пацієнти відзначають, що вестибулярні апарати натирають слизову щік та губ.
Лінгвальна брекет-система
Такий тип апаратів для виправлення прикусу встановлюється із внутрішньої поверхні зубного ряду. Це робить лінгвальні брекет-системи абсолютно непомітними для оточуючих, забезпечує комфортніший процес лікування. Недоліками лінгвальних брекет-систем є:
- триваліший термін вирівнювання зубів;
- ймовірність порушення дикції та подразнення слизової мови;
- висока вартість встановлення.
Варто зазначити, що іноді для одного пацієнта можуть бути використані різні типи скоб – більш естетичні на передній поверхні зубів (керамічні брекет-системи або сапфірові брекет-системи), а металеві – для лінгвальної брекет-системи. Це дозволяє забезпечити хороший візуальний результат за меншої ціни лікування.
За способом фіксації
- Звичайні конструкції – замки щільно фіксуються до дуги. Для їх переміщення необхідно застосувати значну силу, що робить процес корекції апарату під час лікування та видалення скоб скрутним. Ця брекет-система може викликати дискомфорт у пацієнта під час носіння.
- Самолігуючі брекет-системи – тут фіксація дуги відбувається без блокування. Це робить процес вирівнювання прикусу швидким та менш дискомфортним для пацієнта.
Вибір матеріалу та типу установки апарата залежить від ряду факторів:
- стану зубного ряду (у тих чи інших ситуаціях можуть підійти лише лінгвальні або вестибулярні брекет-системи);
- техніки у розпорядженні ортодонта;
- вартості, на яку розраховує пацієнт.
Завдяки сучасним технологіям та матеріалам є можливість підібрати оптимальну конструкцію, що забезпечує гарний результат лікування та доступну за ціною для пацієнта.
Етапи процесу вирівнювання зубів
Лікування неправильного прикусу займає чимало часу. Щоб повернути красу та привабливість посмішці, потрібно пройти кілька етапів.
Діагностика
Ортодонт повинен повноцінно оцінити стан зубощелепного апарату та визначити обсяг лікування. Для цього використовується ціла низка діагностичних маніпуляцій:
- огляд – дозволяє візуалізувати проблему та виявити супутні захворювання, які необхідно усунути перед встановленням брекет-системи;
- комп’ютерна томографія — призначена для визначення стану невидимих для ока частин зубів;
- 3Д-моделювання — проводиться сканування зубощелепного апарату за допомогою спеціального датчика та створюється 3Д-модель щелеп пацієнта, це дозволяє підійти до кожного пацієнта індивідуально та побачити всю картину в цілому.
Після проведення діагностики ортодонт складає персоналізований план лікування, підбирає оптимальну конструкцію апарату, тобто лінгвальні або вестибулярні брекет-системи.
Підготовка до встановлення
На цьому етапі стоматолог повинен усунути всі супутні проблеми, які можуть завадити встановленню системи та вирівнюванню прикусу. Проводять санацію порожнини рота, очищають зуби від нальоту, видаляють зубні одиниці, що заважають ортодонтичному лікуванню. У деяких випадках потрібні серйозніші хірургічні втручання, такі як пластика вуздечок язика, губ або поглиблення напередодні ротової порожнини.
Пацієнт відвідує стоматолога-терапевта та хірурга, а також отримує консультацію сімейного лікаря. Останній виключає наявність протипоказань для маніпуляції, при необхідності призначаються додаткові аналізи та діагностичні тести (клінічні аналізи крові, сечі, ЕКГ тощо).
Встановлення брекет-системи
Після підготовки та створення апарату проводять його встановлення. Фіксація керамічної брекет-системи та інших конструкцій зазвичай відбувається в один прийом. Важливим моментом у лікуванні неправильного прикусу є регулярне та своєчасне відвідування лікаря.
Вирівнювання зубів займає 1-1,5 року. Протягом цього часу пацієнт ходить до ортодонту не рідше ніж раз на 1-2 місяці.
Лікар стежить за процесом вирівнювання зубного ряду, коригує та налаштовує брекет-систему для досягнення найкращого косметичного результату.
Відновлювальний етап
Після видалення апарата необхідно пройти відновлювальний період та зафіксувати отриманий ефект. Якщо цього не зробити, зуби можуть повернутися на початкове місце і лікування не дасть результату.
Щоб не дати зубам зайняти колишнє положення, встановлюють спеціальні незнімні пластини або ретейнери, що знімаються (каппи, ортодонтичні пластини і т. д.). Їх розміщують по задній поверхні зубного ряду, що робить конструкції невидимими для оточуючих. Відновлювальний етап може тривати в 1,5-2 рази довше самолікування.
Після проходження такого тривалого шляху пацієнт отримує ідеальну здорову усмішку протягом усього життя. Однак багато в цьому методі лікування залежить не тільки від кваліфікації, умінь лікаря та якості матеріалів, а й від самого пацієнта. Відповідальне ставлення до здоров’я, своєчасне відвідування ортодонту та правильний догляд за брекетами – гарантія успішного виправлення проблем із прикусом.
Особливості догляду за брекетами
Запорука усунення дефекту прикусу – коректний догляд за керамічними брекет-системами та варіантами інших матеріалів. Лікар-ортодонт перед встановленням повинен пояснити пацієнтові, як необхідно змінити гігієнічні звички на час лікування. Потреба ретельніше доглядати зуби з брекетами пов’язана насамперед із тим, що у металоконструкції можуть залишатися шматочки їжі.
Зазвичай догляд за брекетами включає використання таких аксесуарів:
- спеціальних м’яких щіток із вигнутою формою головки;
- йоршиків для зубів – пристроїв, призначених для очищення брекетів;
- флосів — ниток для чищення зубів, які чудово підходять для догляду поза домом;
- іригаторів — пристрої, в яких під напором подається вода, що вимиває їжу та масажує ясна.
Чищення зубів повинна проводитися після кожного прийому їжі, вранці після пробудження та перед сном. Такі заходи дозволяють запобігти потемнінню скоб, розвитку запальних процесів у ротовій порожнині.
Які є протипоказання щодо встановлення брекет-систем?
Протипоказання для даного методу вирівнювання зубів поділяють на відносні та абсолютні. Так, відносним протипоказанням може бути алергія на матеріали апарату. Однак, на даний час це не є проблемою. Якщо пацієнту не підходить металева брекет-система, її можна легко замінити на керамічну брекет-систему. Подібна реакція трапляється вкрай рідко серед пацієнтів.
Також відносним протипоказанням є психологічні проблеми, пов’язані із встановленням апарату. Пацієнти часто переживають про результат, бояться дискомфорту та неестетичного зовнішнього вигляду протягом лікування або просто не готові рік носити пристрій. Цю проблему вирішують за допомогою психолога, який разом із ортодонтом має заспокоїти та підготувати до процедури.
Абсолютними протипоказаннями для встановлення брекетів будь-якого типу, будь то керамічна, лінгвальна, сапфірова або інша брекет-система, є:
- відсутність великої кількості зубних одиниць, що робить
- неможливий процес встановлення системи;
- патологія кісткової тканини, при якій рух зубного ряду протипоказаний;
- інфекційні захворювання (туберкульоз, ВІЛ-інфекція, вірусний гепатит, венеричне захворювання);
- патологія імунної системи;
- цукровий діабет та інші важкі ендокринні розлади;
- захворювання серця та судин у стадії декомпенсації;
- порушення згортання крові;
- наркоманія;
- епілепсія.
Щоб виключити ці проблеми, необхідно отримати консультацію терапевта або сімейного лікаря до початку лікування. Варто також зазначити, що встановлення будь-яких брекет-систем (керамічних, лінгвальних, сапфірових тощо) не має обмеження за віком. Звичайно, проводити вирівнювання зубного ряду краще в дитинстві чи юності, але це радше рекомендація, ніж сувора вказівка.
Ціна на встановлення брекет-системи
Ціна на даний тип лікування дуже індивідуальна і залежить від ряду факторів:
- матеріал, який буде використаний (сапфірові брекет-системи та керамічні брекет-системи коштують відчутно дорожче порівняно з металевими конструкціями, але забезпечують кращий косметичний ефект);
- поверхні для фіксації системи (лінгвальні брекет-системи дорожчі за вестибулярні, оскільки їх установка важча);
- проведення установки на одну чи обидві щелепи — зазвичай стоматологи вважають за краще фіксувати апарат на обидві щелепи, оскільки це дозволяє забезпечити гармонійне взаєморозташування зубів на нижній та верхній щелепах та створити коректний прикус.
Крім цього, у вартість послуги включаються:
- первинний огляд ортодонту;
- усі діагностичні маніпуляції в процесі підготовки до встановлення брекетів;
- лікування супутніх захворювань перед фіксацією брекетів;
- виготовлення та встановлення апарата;
- усі подальші відвідування ортодонту протягом лікування;
- непередбачені витрати (при поломці керамічної або іншої брекет-системи, необхідності корекції).
Ортодонт допоможе підібрати найбільш відповідні за співвідношенням ціни та якості брекети.
Встановлення брекетів та виправлення прикусу в Україні
Ортодонти клініки Complex Dent пропонують мешканцям Києва послуги з встановлення керамічних, сапфірових брекет-систем та виправлення прикусу. Наші висококваліфіковані фахівці допоможуть купити якісні брекети та створити привабливу та здорову усмішку.
Клініка віддає перевагу самолігуючої брекет-системою Insignia (Damon), оскільки вони дозволяють спрогнозувати кінцевий результат і продемонструвати пацієнту на комп’ютері, зробити процес максимально комфортним та ефективним. Однак для маленьких пацієнтів вважається за краще ставити металеві конструкції, оскільки вони дозволяють скоротити терміни лікування.
Безперечними перевагами нашої клініки є:
- висока якість послуг;
- наявність сучасного обладнання та всього необхідного технічного забезпечення, які дозволяють проводити точну діагностику захворювань зубощелепної системи;
- використання лише сучасних безпечних матеріалів;
- широкий асортимент брекет-систем від провідних світових виробників, що дозволяє підібрати найоптимальніший варіант лікування для кожного пацієнта;
- кваліфікований персонал з досвідом роботи понад 30 років;
- індивідуальний та комплексний підхід до кожного клієнта;
- співробітництво зі страховими компаніями;
- доступна вартість;
- затишний та сучасний інтер’єр;
- відсутність черг;
- комфортне розташування (стоматологічна клініка Комплекс Дент знаходиться недалеко від станцій метро Дарниця та Лівобережна, на лівому березі (масив Воскресенка, Дніпровський район).
Записатися на первинну консультацію можна за телефоном, вказаним на сайті, або заповнивши просту та зручну форму. Ми підберемо найбільш зручний для вас час прийому. Запишіться на прийом до ортодонту клініки Комплекс Дент прямо зараз – вибирайте найкращих у своїй справі.
Ціни на брекет-системи
Металевий брекет – система (2 щелепи) 40000 грн. Безлігатурна брекет-система Damon Q керамічна (2 щелепи) 120000 грн. Брекет – система Damon Q, металева (2 щелепи) 120000 грн. Індивідуалізована брекет-система Insignia(Америка) 140000 грн. *Ціни вказані без додаткових маніпуляцій, детальний прорахунок плану лікування ви зможете отримати на прийомі у стоматолога