Що відбувається із зубом після видалення нерва?

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (5 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...
Лікування та професійний догляд
 • 445
 • 5
Зміст

Якщо консервативне лікування не допомагає та інших способів урятувати зуб немає, стоматологи пропонують видалення нерва зуба. Депульпування зуба – це процедура, яка дозволяє зупинити запальний процес, зберегти здорові тканини та уникнути видалення зуба. Сьогодні цю процедуру проводять без болю та дискомфорту.

Що таке зубний нерв?

Що відбувається із зубом після видалення нерва? - 1 | https://complex-dent.com.uaЗЗуб складається з декількох частин – емалі, дентину, пульпи та кореня. Пульпа є переплетенням кровоносних судин і нервових закінчень, яке і називають зубним нервом. Саме ця частина робить зуб живим, дозволяє відчувати гаряче та холодне. Пульпа є бар’єром для хвороботворних організмів, забезпечує кровопостачання та мінералізацію. Без неї ці процеси припиняються, але за правильного пломбування каналів зуб може прослужити ще довгі роки.

Коли потрібно видалити нерв зуба?

Чи обов’язково видаляти нерв, якщо болить зуб? Багато хто задається цим питанням і може отримати однозначну відповідь — ні. Видалення нервів зуба необхідне лише в тому випадку, якщо запальний процес через емаль та дентин досягнув пульпи. Показанням до депульпування може стати:

 • глибока каріозна поразка;
 • періодонтит;
 • механічне ушкодження зуба;
 • протезування.

Велика каріозна порожнина свідчить, що вражена як емаль, але й дентин і пульпа. Рентген дозволяє точно побачити область поразки та ухвалити остаточне рішення про видалення пульпи. Періодонтит – це гнійне запалення верхівки кореня зуба, яке найчастіше вимагає видалення частини кореня та пульпи.

При механічних пошкодженнях, а також при протезуванні зі значним шліфуванням твердих тканин пульпу часто видаляють, щоб уникнути ускладнень та інфекцій.

Видаляти нерв зуба протипоказано при гострих інфекціях, стоматитах, вірусних гепатитах, туберкульозі. Протипоказаннями також можуть стати: погана згортання крові, підвищений артеріальний тиск, тяжкі захворювання серцево-судинної системи та психічні захворювання. Проте кожний випадок розглядається індивідуально.

Як відбувається процедура видалення нерва зуба?

Що відбувається із зубом після видалення нерва? - 3 | https://complex-dent.com.uaВидалення нерва зуба без болю пропонують у сучасних стоматологічних клініках. Ця процедура відбувається поетапно. Насамперед лікар повинен переконатися, що запальний процес торкнувся пульпи. Візуального огляду не завжди достатньо, найчастіше потрібно зробити рентген. Якщо зубний нерв справді вражений, можна приступати до лікування. Раніше ця процедура завжди була тривалою та вимагала кількох відвідувань стоматолога.

Чи потрібно видаляти нерв, якщо зуб не болить? Все залежить від процесів, що відбуваються в зубі, тому рішення ухвалює стоматолог.

Процедура видалення включає такі етапи:

 • анестезія;
 • розширення каріозної порожнини;
 • розкриття пульпової камери зуба;
 • видалення пульпи;
 • пломбування каналів;
 • встановлення пломби;
 • рентген.

Після огляду та перед депульпуванням пацієнту вводять анестетик та розкривають порожнину зуба. Таким чином лікар отримує доступ до пульпи та приступає до видалення нерва. Нерв витягується з каналів, після чого зубні канали обробляють антисептиком і вимірюють їхню глибину, потім приступають до пломбування. Після встановлення пломби пацієнта відправляють на рентген, щоб проконтролювати якість роботи.

Завдяки сучасним матеріалам та якісним засобам для місцевої анестезії видалення нерва в зубі можна здійснити за одне відвідування стоматолога. Чутливість зуба після видалення нерва може деякий час зберігатися, але згодом болючі відчуття проходять.

Основні методи видалення нерва зуба

Сьогодні використовується два методи депульпування зуба:

 • вітальний;
 • девітальний.

Вітальний метод підходить для лікування всіх видів пульпіту у дітей та дорослих. Він передбачає використання місцевої анестезії, видалення пульпи та встановлення пломби за один сеанс.

Девітальний метод використовується для повного видалення пульпи в коронковій частині та зубних каналах. Після розкриття пульпової камери наноситься спеціальна паста без вмісту миш’яку, яка «вбиває» нерв. Зверху ставлять тимчасову пломбу і залишають на кілька діб. На другому сеансі тимчасову пломбу та пасту вилучають, потім видаляють пульпу, пломбують канали та коронку.

Вітальний та девітальний методи відрізняються за тривалістю лікування. Місцева анестезія може використовуватись як для першого, так і для другого випадку. Рентгенологічний контроль зуба після лікування також є обов’язковим в обох випадках. Якщо болить зуб, чи обов’язково видаляти нерв? Це питання також допоможе вирішити рентген та кваліфікований стоматолог.

Що робити, якщо болить після видалення нерва?

Якщо у вас захворів зуб після видалення нерва, це може бути сигналом тривоги, так і відчуттям, яке пройде через кілька днів після процедури. Зубний біль після депульпування може бути викликаний різними причинами:

 • неповне видалення пульпи;
 • інфекція у кореневих каналах;
 • руйнування тканин зуба;
 • алергічна реакція.

Що відбувається із зубом після видалення нерва? - 4 | https://complex-dent.com.uaБіль після депульпування може турбувати кожного пацієнта. Процедура видалення нерва проводиться під місцевою анестезією, тому на момент лікування людина нічого не відчуває. Коли дія анестетиків слабшає, можуть виникнути болючі відчуття, дискомфорт в ділянці навколо зуба або в самому зубі.

Після видалення зубного нерва болить зуб і це триває не один день, варто відвідати стоматолога та переконатися, що вся пульпа була коректно видалена. Це можна з’ясувати за допомогою рентгенівського знімка. Причиною болю також може стати інфекція у кореневих каналах, а це потребує термінової лікарської допомоги. Інфекція може призвести до утворення абсцесу, видалення всього зуба, а при попаданні в кров і до складніших наслідків.

Найчастіше болить зуб після видалення нерва через те, що під час лікування було порушено структуру тканин. Для видалення пульпи необхідно розкрити каріозну порожнину, пошкодити емаль та дентин. Це може стати причиною неприємних відчуттів та болю, але згодом дискомфорт йде і все відновлюється. Якщо ж болючі відчуття не проходять, краще звернутися за консультацією до стоматолога.

Що відбувається із зубом після видалення нерва? Лікар пломбує канали та коронку зуба. Нова пломба може тиснути на навколишні тканини, тим самим викликаючи дискомфорт та біль. Ці відчуття посилюються при натисканні та змиканні щелеп. У такому разі потрібно провести шліфування пломби, зняти зайвий матеріал, який чинить тиск. Стоматолог може прописати анальгетики на той час, поки зуб після видалення нерва не пройде.

У перші три дні біль після видалення нерва можна вважати нормальним і не панікувати. Якщо вона не проходить і не втрачає інтенсивності в четвертий і п’ятий день, це привід звернутися до стоматолога і знайти причину болю.

Серед можливих причин болю – алергічна реакція на пломбувальний матеріал чи анестетики. Для уникнення таких наслідків спочатку проводять алергопроби, а потім приступають до лікування. Наявність алергії різних типів потребує обов’язкового проведення алергопроби.

Які ускладнення можуть виникнути після депульпування?

Після видалення нерва зуба можуть виникати не тільки болючі відчуття, але й інші ускладнення. Насамперед це набряклість та почервоніння ясен, що теж проходить за перші 2-3 дні. Також може бути виявлено зміну частини коронкової зуба. Це відбувається внаслідок того, що зуб «вмирає» – немає кровоносних судин, що підтримують його харчування та мінералізацію. Тому емаль може змінити відтінок, але це не є причиною паніки.

Організм може відреагувати на процедуру підвищенням температури тіла та загальною слабкістю. Першого дня після операції це вважатимуться нормальним, але якщо температура тримається, це може бути ознакою інфекції. З подібними симптомами краще звернутися до лікаря та провести обстеження.

Чи потрібно видаляти нерв у зубі під коронку?

Депульпування перед протезуванням потрібне, якщо зуб дуже зруйнований. Стоматологи проводять депульпування перед встановленням коронки у кількох випадках:

 • низьке положення коронки;
 • нахил зуба від 15 градусів;
 • Підвищена чутливість.

Занадто короткі або маленькі зуби вимагають низького розташування коронки, що може вимагати видалення пульпи. Це буде комфортніше для пацієнта і безпечно, тому стоматологи часто радять такий метод. Якщо зуб має сильний нахил і потрібно значне шліфування твердих тканин, видалити нерв теж не завадить. Так можна уникнути больових відчуттів та ризику зараження, оскільки пульпа виявиться практично беззахисною.

Підвищена чутливість спричиняє чимало проблем, а при встановленні коронки на такий зуб проблема може стати постійною. У такому разі краще підготуватися та видалити нерви, щоб уникнути ускладнень. Іноді депульпування проводять і за естетичними вимогами, щоб будь-які процедури можна було провести безболісно і без ризику для здоров’я

Що робити після депульпування?

Щоб уникнути негативних наслідків, після процедури потрібно на дві години відмовитись від фізичної активності. У день операції слід полоскати рот антибактеріальним засобом, який призначив лікар. Їду краще відкласти на 2-3 години після операції, а воду можна попити через трубочку. Це допоможе уникнути попадання хвороботворних організмів у кров. Протягом п’яти днів не варто вживати алкоголь та палити, їсти тверду, гарячу, гостру їжу.

Все це допоможе знизити ризик зараження, травм та інших ускладнень.

Рекомендації для пацієнтів

Тепер ви знаєте, що таке депульпування, і можете уявити процес лікування у всіх подробицях. Щоб не прогаяти початок захворювання, варто пам’ятати кілька рекомендацій від стоматологів:

 • зубний біль – привід звернутися до лікаря;
 • огляд у стоматолога – щорічно;
 • ніякого самолікування.

Зуб починає хворіти лише в тому випадку, якщо пошкодження вже зруйнувало емаль та дентин, а це можна вважати сигналом тривоги. Користуйтеся порадами стоматологів і дбайливо ставтеся до свого здоров’я. Краще вчасно видалити нерв зуба та запломбувати канали, ніж повністю видаляти зуб. Здорові зуби – це не лише гарна усмішка, а й комфортне життя.